Zatímco v Česku i jinde ve světě se domácí úložiště, neboli baterie, pro solární elektrárny teprve rozmáhají, v sousedním Německu už jich je přes 52 000. A do příštího roku se má toto číslo zdvojnásobit.

Za razantním rozšířením technologie domácích úložišť může především rapidní pokles jejich ceny v posledních letech. Německá solární asociace Bundesverbands Solarwirtschaft odhaduje, že v roce 2018 jich v Německu bude přes 100 000.

Současných asi 52 000 instalací domácích úložišť poskytuje dohromady kapacitu asi 300 MWh. Průměrná velikost jednoho úložiště je tak zhruba 5,7 kWh. Jen za rok 2016 přibylo 20 000 těchto úložišť.

Rychlý rozvoj domácích úložišť umožňuje snazší a efektivnější využití obnovitelných zdrojů, zejména střešních solárních elektráren. Jsou také cestou usnadňující energetickou nezávislost.

Také v Česku se už objevuje řada firem, které domácí úložiště nabízejí, a to jak samostatně, tak v kombinaci s instalací solární elektrárny. Největší a možná i nejlepší reklamu ale tomuto řešení dělá společnost Tesla se svými systémy Tesla Powerwall/Tesla Powerpack.