Peter Carlsson pracoval v letech 2011-2015 v Tesla jako viceprezident dodavatelského řetězce. Nasbírané know-how teď hodlá zúročit ve své vlastní firmě Northvolt.

Nový švédský podnik Northvolt založili Peter Carlsson a jeho bývalý kolega z Tesly Paolo Cerruti asi rok po odchodu z Tesly. Zainvestoval je švédský kapitál. A jejich plány nejsou vůbec skromné.

Carlsson & spol. totiž plánují postavit svou vlastní obdobu gigatovárny Tesla, a to buď ve Švédsku (vzhledem k cenám práce ale pochybujeme) nebo ve Finsku (schůdnější, ale přece jen je to pořád Skandinávie). Ambiciózní cíl je o to zajímavější, že plánují stlačit cenu baterií pod 100 $/kWh.

Své plány aktuálně Northvolt prezentoval na tiskové konferenci ve Stockholmu. Pánové věří, že letos se jim podaří získat důvěru ve velkolepý projekt a brzy i kopnout do země.

Odhadované náklady jsou 40 mld. švédských korun (v přepočtu asi 4,25 mld. $ = asi 110 mld. Kč) ve čtyřech vlnách. Do roku 2023 má být továrna schopna vyrábět 32 GWh baterií. Pro srovnání – gigatovárna Tesla počítá s 50 GWh a výhledově až 150 GWh.

Švédská energetická agentura zatím do Northvoltu vložila 4 miliony eur. Dalším investorem je například švédský energetický kolos Vattenfall.

Odvážný nápad celkově vůbec nezní špatně ani bláhově. Baterie budou potřeba na všech kontinentech, včetně Evropy. Výroba baterií se už dnes profiluje jako jedno z nových klíčových průmyslových odvětví.