Od 1. března mohou všichni zájemci o nákup elektromobilu v Rakousku počítat se státní dotací 4 000 eur. Rakousko tak jde po stopách Německa, které stejnou dotaci zavedlo už téměř před rokem. Jak dlouho to ještě bude trvat Česku?

Rakouské ministerstvo dopravy ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí vyčlenilo na dotace na nákup elektroaut celkem 24 mil. euro. Na celý balíček podpory elektromobility, včetně nákupu elektrokol, nabíjecích stanic a komerčních elektromobilů je vyčleněno 72 mil. eur.

Od dubna 2017 budou také pro elektromobily k dispozici nové poznávací značky se zelenými číslicemi a písmeny namísto černých. Díky tomu budou moct města a jiné samosprávy například zřizovat parkování zdarma a povolit využití vyhrazených pruhů.

Dotace poběží do konce roku 2018, pak bude program znovu zhodnocen. Dotaci je možné získat na elektroauta s max. cenou 50 000 eur. Dotace 4 000 eur je určena pro čisté elektromobily nebo auta na vodík, pro hybridy je určeno 1 500 eur a na elektrické skútry a elektromotorky 750 eur.

Rozšiřuje se také podpora dotací na nákup elektrických vozidel pro firmy. Například na malý elektrický autobus mohou získat dotaci až 20 000 eur. Připraveny jsou i dotace pro stavbu veřejných nabíjecích stanic, a to až v hodnotě 10 000 eur. Privátní wallbox bude podpořen 200 eury.

Podle propočtů ORF.at tak může díky výhodnému uspořádání dotací pro koncového zákazníka klesnout cena elektromobilu s běžnou cenou 37 990 euro na 33 690 eur.